Sprzedaż samochodu z obowiązkiem korekty
Jeżeli przy nabyciu pojazdu przedsiębiorca odliczył 50 proc. podatku, to sprzedając go później, może skorygować VAT. Prawo to przysługuje mu przez 60 albo 12 miesięcy od zakupu – w zależności od wartości początkowej auta.
Ewelina Kalita
Sprzedaż pojazdu samochodowego w okresie korekty może stanowić podstawę do korekty podatku naliczonego przez podatnika.
Powyżej 15 tys. zł
Zasady dotyczące korygowania podatku naliczonego w odniesieniu do sprzedaży pojazdów samochodowych zostały uregulowane w art. 90b ustawy o VAT (przepis obowiązuje od 1 kwietnia 2014 r.). W świetle ww. regulacji, zmiana wykorzystywania na wykorzystywanie wyłącznie do działalności gospodarczej w okresie 60 miesięcy (licząc od miesiąca nabycia, importu lub oddania do użytkowania) pojazdu samochodowego, w stosunku do którego kwotę podatku naliczonego obliczano zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, uprawnia podatnika do korekty podatku odliczonego przy (odpowiednio) nabyciu, imporcie albo wytworzeniu pojazdu (art. 90b ust. 1 pkt 2). Korekta taka może więc dotyczyć sprzedaży pojazdu, w odniesieniu do którego podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia 50 proc. kwoty podatku naliczonego. Uznaje się, że w miesiącu sprzedaży pojazdu samochodowego doszło do zmiany przeznaczenia takiego pojazdu samochodowego wyłącznie do celów działalności gospodarczej (art. 90b ust. 2).
Wynika z tego zatem, że podatnik może dokonać korekty, o której mowa w art. 90b ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, jeśli:
- przedmiotem sprzedaży jest pojazd samochodowy w rozumieniu art. 2 pkt 34 ustawy o VAT, nabyty 1 kwietnia 2014...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta