Niebieski to kolor wolności
35-lecie samorządu radcowskiego nakłada się na trudną sytuację w wymiarze sprawiedliwości. O tym, czy jest więc co świętować i na jaką przyszłość liczą radcowie oraz czego się obawiają, w rozmowie z Agatą Łukaszewicz mówi prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Maciej Bobrowicz
Rz: Jest chyba szansa na spokojne świętowanie?
Maciej Bobrowicz: Jubileusz cieszy, tym bardziej że mamy się czym pochwalić. Z drugiej strony jednak rzeczywistość nie nastraja do świętowania. Zmiany, do jakich dochodzi w wymiarze sprawiedliwości, dotykają bowiem niezależności sądów i niezawisłości sądownictwa. A są to sprawy najważniejsze. Profesjonalni pełnomocnicy, radcowie prawni są ważną częścią wymiaru sprawiedliwości. Kiedy więc on przeżywa trudne chwile, odbija się to na sytuacji naszego samorządu, naszego zawodu. Na koniec zaś dotyka obywatela, który przecież idzie do sądu z nadzieją na sprawiedliwy wyrok wydany przez niezawisły sąd. Trudno sobie wyobrazić, że reforma wymiaru sprawiedliwości miałaby się odbywać obok nas i obok potrzeb obywateli.
Wszyscy czekają na prezydenckie projekty ustaw dotyczących sądownictwa. Pan też?
Wierzę, że znajdą się w nich rozwiązania zgodne z konstytucją. Wierzę również, że o szczegółach tych propozycji będziemy wspólnie dyskutowali. Publiczna debata z udziałem prawników, ale nie tylko, jest bardzo potrzebna. Przecież nie chodzi o to, by za wszelką cenę zmieniać czy reformować. Chodzi o to, by uchwalić dobre prawo. Prawo dobrze służące obywatelom. Bez niepotrzebnych emocji czy karania kogokolwiek.
Przez ostatnie lata radcowie wiele osiągnęli, jeśli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta