Giganci rozczarowani ryczałtem
Placówki o wielu specjalnościach dostaną mniej pieniędzy przez zeszłoroczne obniżki wycen m.in. w kardiologii.
Choć większość lecznic, które zakwalifikowano do sieci szpitali, podpisała już umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, wiele jest niezadowolonych z wysokości ryczałtu na pierwszy okres obowiązywania sieci, a więc IV kwartał tego roku. Kwota miała być ustalana na podstawie świadczeń wykonanych i sprawozdanych w 2015 r. z cennika roku 2017. Wstępne wyliczenia wielu placówek znacznie jednak odbiegają od tego, co zaproponował im Fundusz. Wciąż trwają negocjacje ze szpitalami, m.in. w województwie lubuskim i dolnośląskim.
Kto stracił
Wszystko przez obniżki wycen procedur ujętych w tzw. jednorodne grupy pacjentów (JGP) w kardiologii, ortopedii, chirurgii naczyniowej czy neonatologii. Najbardziej straciły placówki wysokospecjalistyczne, na poziomie wojewódzkim i ogólnokrajowym oraz szpitale kliniczne, wykonujące procedury, których wycenę znacznie obniżono. Niektóre procedury w kardiologii czy ortopedii obniżono nawet o 30 proc., co, jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta