Jaki obliczyć podatek od nieruchomości wspólnej
Wyodrębnienie własności lokalu stwarza z mocy prawa szczególny rodzaj współwłasności przymusowej. Nie jest ona regulowana ściśle przez przepisy prawa cywilnego.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z 20 lipca 2017 r. (II FSK 1731/15, II FSK 453/16).
Spółka rozważa ustanowienie odrębnej własności lokali w budynku wzniesionym na jej nieruchomości gruntowej i przeniesienie ułamkowej części prawa własności lokali na rzecz innego podmiotu. W związku z tym skierowała do organu podatkowego pytanie, w jaki sposób powinien zostać ustalony podatek od nieruchomości, jeśli spółka i nabywca staną się właścicielami powierzchni wspólnych budynku w odpowiednich częściach ułamkowych.
Zdaniem spółki podatek od nieruchomości, naliczany od części budynków oraz od gruntu, stanowiących współwłasność, powinien zostać ustalony według proporcji, w jakiej powierzchnia użytkowa wszystkich lokali, stanowiących odrębną nieruchomość, będzie się odnosić do całkowitej powierzchni użytkowej budynków. Podstawę opodatkowania w podatku od nieruchomości powinna stanowić łączna powierzchnia użytkowa lokali wyodrębnionych, będących własnością spółki oraz udział w częściach wspólnych budynku i w powierzchni gruntu obliczony przy zastosowaniu tej proporcji.
Organ podatkowy, a następnie WSA nie podzieliły stanowiska spółki. Ich zdaniem,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta