Kursy i szkolenia w firmowych kosztach
Wydatki związane z edukacją i podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, po spełnieniu kilku warunków, mogą być przez przedsiębiorcę rozliczone w jego rachunku podatkowym.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Podkreślmy od razu, że art. 23 nie wskazuje, iż wydatki związane z edukacją i podnoszeniem wiedzy nie mogą być kosztem podatkowym.
Czy nauka ma związek z przychodem
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 17 listopada 2015 r. (ITPB4/4511-406/15/MP) wyjaśnił, że dla stwierdzenia, czy wydatki poniesione w związku z odbywaniem studiów mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, istotne jest ustalenie czy takie wydatki:
- są związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,
- służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc które co do zasady mają charakter osobisty.
Zdaniem organu podatkowego za koszty uzyskania przychodu można więc uznać uzasadnione racjonalnie i gospodarczo wydatki na kształcenie, których celem jest nabycie uprawnień, umiejętności i wiedzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta