Środki na opłacenie wysyłki towaru nie są przychodem sprzedawcy
Podmiot prowadzący sklep internetowy nie zapłaci podatku od kwot, które nabywcy przekazują na jego rachunek w celu opłacenia wysyłki towarów realizowanej przez pocztę lub firmę kurierską.
Marcin Szymankiewicz
∑ Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej towarów przez Internet (w sklepie internetowym oraz za pośrednictwem portali aukcyjnych). Sprzedaż jest opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przedsiębiorca zajmuje się wyłącznie sprzedażą towarów i nie świadczy usług ich dostawy. Wysyłka odbywa się za pośrednictwem Poczty Polskiej lub firm kurierskich. Po zakupie klient uiszcza na rachunek bankowy przedsiębiorcy zapłatę za towar powiększoną o koszty przesyłki należne dostawcy. W regulaminie sklepu zawarty jest zapis: „Kupując bezpośrednio w naszym sklepie lub poprzez aukcje (klient) automatycznie udziela sprzedającemu pełnomocnictwa – jednorazowe zawarcie umowy z firmą realizującą odpłatną dostawę zamówionych towarów – na nadanie przesyłki w imieniu i na koszt kupującego". Każdy kupujący, w celu sfinansowania transakcji zakupu, ma obowiązek zaakceptować zapisy regulaminu. Przedsiębiorca pobiera z góry zryczałtowaną kwotę na pokrycie kosztów przesyłki, jej zapakowania i zabezpieczenia. Czy środki pieniężne, które wpływają na rachunek bankowy przedsiębiorcy na opłacenie w imieniu kupującego kosztów przesyłki nabytego towaru, są jego przychodem z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta