Mediacje przy wspólnym stole i kawie
Wyroki sądów polubownych mają taką samą moc prawną, jak wyroki sądów powszechnych a ugody sporządzone przed mediatorem zatwierdzone przez sąd, mają taką samą moc prawną jak ugody sądowe
Często zdarza się, że gdy proponuje się zawarcie w umowie klauzuli mediacyjnej uzyskuje się odpowiedź, że taka klauzula jest już od wielu lat stosowana w umowach przedsiębiorcy, który okazuje umowę zawierającą klauzulę o rozwiązywaniu sporów na drodze postępowania arbitrażowego. Mediacja mylona jest z arbitrażem a arbitraż często utożsamiamy jest z postępowaniem przed sądem powszechnym, prowadzonym zawsze przez sędziów – prawników a różnica dostrzegana jest jedynie w miejscu, w jakim odbywają się rozprawy.
Co wybrać
Jeśli zależy przedsiębiorcom na bezstresowym, krótkim, zdecydowanie tańszym „procesie", jeśli chcą mieć wpływ na toczące się postępowanie a problematyczna sprawa nie ma stanowić końca kontaktów z drugą stroną konfliktu należy wybrać mediację.
Mediacja jest niejako negocjacjami pomiędzy stronami w których występuje moderator, w osobie mediatora. Różnica pomiędzy negocjacjami a mediacjami poza uczestnictwem w procesie mediacji trzeciej, niezależnej osoby, która nie rozstrzyga i nie wyrokuje a jedynie zarządza negocjacjami, dotyczy przedmiotu negocjacji.
W mediacjach zawsze jest to sprawa sporna, co do której strony mają rozbieżne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta