Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Handlarz śmiercią czy dobroczyńca ludzkości?

06 października 2017 | Rzecz o historii | Paweł Łepkowski
źródło: Getty Images

Od 1901 r. Norweski Komitet Noblowski przyznaje Pokojową Nagrodę Nobla za „najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji lub redukcji stałych armii oraz za udział i promocję stowarzyszeń pokojowych". Ironią historii jest fakt, że ta najbardziej prestiżowa nagroda na świecie została ustanowiona przez człowieka, który walnie przyczynił się do rozwoju techniki wojskowej i eskalacji zbrojeń w XX wieku.

Był bowiem nie tylko wynalazcą dynamitu, ale także konstruktorem detonatorów i zapalników, które miały zastosowanie we wszystkich wojnach tego strasznego stulecia.

Fascynację substancjami wybuchowymi zaszczepił Alfredowi Noblowi jego ojciec Emanuel, który był przemysłowcem, inżynierem, budowniczym oraz wynalazcą. Razem z synem uważnie studiował prace XVIII-wiecznego irlandzkiego chemika Petera Woulfe'a, który działając na indygo kwasem azotowym, stworzył kwas pikrynowy, będący pierwszym barwnikiem syntetycznym i substancją wybuchową. Z czasem zastąpił go trotyl wynaleziony przez Niemca Juliusa Wilbranda w 1863 r.

Zanim to się jednak stało, w 1845 r. Niemiec Christian Schönbein, nasączając włókna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10871

Wydanie: 10871

Spis treści
Zamów abonament