Handlarz śmiercią czy dobroczyńca ludzkości?
Od 1901 r. Norweski Komitet Noblowski przyznaje Pokojową Nagrodę Nobla za „najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji lub redukcji stałych armii oraz za udział i promocję stowarzyszeń pokojowych". Ironią historii jest fakt, że ta najbardziej prestiżowa nagroda na świecie została ustanowiona przez człowieka, który walnie przyczynił się do rozwoju techniki wojskowej i eskalacji zbrojeń w XX wieku.
Był bowiem nie tylko wynalazcą dynamitu, ale także konstruktorem detonatorów i zapalników, które miały zastosowanie we wszystkich wojnach tego strasznego stulecia.
Fascynację substancjami wybuchowymi zaszczepił Alfredowi Noblowi jego ojciec Emanuel, który był przemysłowcem, inżynierem, budowniczym oraz wynalazcą. Razem z synem uważnie studiował prace XVIII-wiecznego irlandzkiego chemika Petera Woulfe'a, który działając na indygo kwasem azotowym, stworzył kwas pikrynowy, będący pierwszym barwnikiem syntetycznym i substancją wybuchową. Z czasem zastąpił go trotyl wynaleziony przez Niemca Juliusa Wilbranda w 1863 r.
Zanim to się jednak stało, w 1845 r. Niemiec Christian Schönbein, nasączając włókna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta