Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oznaczenie wierzyciela w akcie notarialnym

06 października 2017 | Prawo w biznesie | Łukasz Napiórkowski

Tytuł egzekucyjny w postaci aktu notarialnego, w którym dłużnik poddał się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c. musi zawierać indywidualne oznaczenie wierzyciela upoważnionego do prowadzenia egzekucji. Oznaczenie takiego wierzyciela jedynie w sposób opisowy, przez odniesienie do podstawy prawnej obowiązku świadczenia i obowiązującego w jej ramach mechanizmu identyfikacji osoby uprawnionej, jest niewystarczające.

Tak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 28 czerwca 2017 r., III CZP 10/17

Rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego przedstawionego Sądowi Najwyższemu do rozpatrzenia zapadło na skutek wniosku Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu. Sąd ten rozpatrywał skargę na orzeczenie referendarza w sprawie z wniosku o nadanie klauzuli wykonalności z aktu notarialnego, zawierającego oświadczenie dłużnika o poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c.

W sprawie w akcie notarialnym, wierzyciel został określony opisowo poprzez odniesienie się do uprawnień wynikających z posiadania obligacji, a zatem jako każdoczesny obligatariusz uprawniony z tytułu obligacji. Referendarz sądowy uznał, że w akcie notarialnym powinno znaleźć się indywidualne oznaczenie wierzyciela upoważnionego do prowadzenia egzekucji i z tego powodu oddalił wniosek o nadanie klauzuli wykonalności.

Rozpoznając skargę na orzeczenie referendarza sądowego, sąd rejonowy powziął poważne wątpliwości i przedstawił następujące zagadnienie prawne Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia: "Czy stanowiący tytuł egzekucyjny akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c., może nie zawierać imiennego oznaczenia wierzyciela?"

Sąd rejonowy w uzasadnieniu do przedstawionego zagadnienia prawnego wyjaśnił, że literalna wykładnia art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10871

Wydanie: 10871

Spis treści
Zamów abonament