Moda na nietolerancję glutenu
Popularność diet eliminacyjnych jest uzasadniona medycznie, czy to tylko nowy trend żywieniowy?
Trudności z koncentracją, dolegliwości jelitowe, senność, obniżony nastrój, nadwaga i inne objawy, których opis łatwo znaleźć w internecie, mogą być przejawem wielu schorzeń. Dotyczy to zarówno chorób psychosomatycznych, jak i problemów czysto fizjologicznych. W ostatnich latach jedną z pierwszych sugestii przy wystąpieniu takich problemów jest odstawienie glutenu. To białko znajdujące się głównie w pszenicy zyskało ostatnio bardzo złą sławę. Powstaje pytanie, czy słusznie.
Osoby doświadczające niespecyficznych dolegliwości po autodiagnozie i „konsultacjach" na forach dyskusyjnych często podejmują próby zastosowania diety eliminacyjnej. Nie zaszkodzi sprawdzić. Okazuje się, że po odstawieniu pieczywa poprawia się samopoczucie, znikają boczki, podnosi się energia i zmniejszają dolegliwości jelitowe. Diagnoza okazała się trafna: nietolerancja glutenu.
Dobry czy zły gluten
Zdaniem ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta