Deweloper nie zarobi na zaniżonym metrażu
Postanowienie umowne zwalniające dewelopera z obowiązku ustalenia ceny lokalu według jego rzeczywistej powierzchni nie wiąże kupujących – orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Sprawa dotyczyła sporu pomiędzy deweloperem, a nabywcami lokalu w budynku wielorodzinnym. Małżonkowie domagali się nakazania spółce usunięcia wad fizycznych w mieszkaniu, a także wypłacenia odszkodowania za nienależyte wykonanie umowy deweloperskiej. Chodziło o różnicę w powierzchni ostatecznej w stosunku do powierzchni projektowanej lokalu (wynosiła ona 1,53 metra kwadratowego).
Jak ustalił sąd, ostateczna powierzchnia użytkowa lokalu miała zostać określona przy podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego, sporządzonego po oddaniu lokalu do dyspozycji powodów, a obmiar dokonany miał być zgodnie z Polską Normą PN-70. W umowie przewidziano, że ustalona w ten sposób powierzchnia może różnić się od odpowiedniej powierzchni określonej w umowie rezerwacji lokalu w każdym przypadku o wartość nieprzekraczającą 3 proc. i każda ze stron będzie miała prawo domagania się od drugiej strony dokonania dopłaty bądź zwrotu nadpłaty wyłącznie w przypadku stwierdzenia, że różnica przekracza wskazaną wartość dopuszczalną.
Znali treść umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta