Kto sięgnie po środki BRidge Alfa
Alternatywna spółka inwestycyjna to rodzaj alternatywnego funduszu inwestycyjnego, który zbiera aktywa od wielu inwestorów w szczególnym celu. Jest nim ich lokowanie w interesie inwestorów.
Pojęcie alternatywnej spółki inwestycyjnej pojawiło się w naszym systemie prawnym 4 czerwca 2016 roku, wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy o funduszach inwestycyjnych, której celem była implementacja unijnej dyrektywy w sprawie zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i dyrektywy UCITS V. W skrócie, ASI to szczególny rodzaj alternatywnego funduszu inwestycyjnego (AFI), który zbiera aktywa od wielu inwestorów w szczególnym celu, jakim jest ich lokowanie w interesie inwestorów, zgodnie z przyjętą polityką inwestycyjną. Tak określa ASI ustawa.
Jedną ze sfer, w których problematyka ASI powoduje największe poruszenie, jest rynek funduszy typu venture capital/private equity. Przy czym, warto wspomnieć, że ASI dotyczy także innych rodzajów działalności, a ramy definicyjne tego pojęcia są nieostre. Także praktyka w zakresie rozumienia tych przepisów, a w szczególności praktyka KNF, będzie się dopiero kształtować.
Problemem powszechnie dyskutowanym obecnie na rynku funduszy VC/PE jest wpływ regulacji dotyczącej ASI na możliwość pozyskiwania dotacji ze środków, którymi zarządza Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Chodzi o realizowany od kilku lat program BRidge Alfa, w ramach którego NCBiR przyznaje dotacje na rzecz podmiotów, które lokują swoje aktywa w projekty badawczo-rozwojowe we wczesnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta