Zgodę na połączenie firm poprzedza odpowiedni wniosek
POSTĘPOWANIE | Z urzędu wszczynane są postępowania sankcyjne już w związku, z naruszeniem przepisów dotyczących koncentracji.
Jednym z rodzajów postępowań prowadzonych przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) jest postępowanie antymonopolowe w sprawach koncentracji. Wszczyna się je z urzędu lub na wniosek (art. 49 ust. 2 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów). W praktyce jednak organ nie wszczyna z urzędu postępowania antymonopolowego w sprawach koncentracji. Art. 94 ust. 1 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów wyraźnie wymienia zainteresowane strony, którymi są: wspólnie łączący się przedsiębiorcy, przedsiębiorca przejmujący kontrolę, wszyscy przedsiębiorcy biorący udział w utworzeniu wspólnego przedsiębiorcy, przedsiębiorca nabywający część mienia innego przedsiębiorcy, oraz przedsiębiorca dominujący dokonujący koncentracji za pośrednictwem co najmniej dwóch przedsiębiorców zależnych. Ponadto tylko strony posiadające informacje, pozwalające ocenić stopień planowanej koncentracji. Z urzędu natomiast wszczynane są postępowania sankcyjne już w związku, z naruszeniem przepisów z zakresu koncentracji.
Zgłoszenie i wniosek
Podstawą do wszczęcia postępowania w sprawie jest zgłoszenie zamiaru koncentracji poprzez złożenie wniosku, którego wzór stanowi tzw. załącznik WID do rozporządzenia Rady Ministrów z 23 grudnia 2014 roku. Wniosek ten stanowi wykaz informacji i dokumentów, które powinno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta