Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wiemy, jak jeść zdrowo, ale rzadko z tej wiedzy korzystamy

15 grudnia 2017 | Dodatki Jednodniowe
Regina Wierzejska dr nauk o zdrowiu,  Instytut Żywności i Żywienia
źródło: materiały prasowe
Regina Wierzejska dr nauk o zdrowiu, Instytut Żywności i Żywienia

rozmowa | Regina Wierzejska, dr nauk o zdrowiu, Instytut Żywności i Żywienia.

Jaka jest w pani ocenie nasza świadomość, że jesteśmy tym, co jemy?

Regina Wierzejska: Wielokrotnie spotkałam się z takim stwierdzeniem, ale osobiście go nie podzielam, może też dlatego, że nie do końca go rozumiem. O ile właściwy sposób żywienia przekłada się na lepsze zdrowie fizyczne, o tyle paradoksalnie ciągła, ścisła rezygnacja z przyjemności, jaką daje spożycie niektórych produktów, może negatywnie wpływać na sferę emocjonalną. Dlatego nie jestem zwolennikiem takiego uproszczenia.

Czy Polak odżywia się coraz lepiej? Jest coraz bardziej świadomy konsekwencji, tych dobrych i tych złych, wynikających z tego, co trafia na jego talerz?

Z perspektywy czasu nastąpiły w Polsce zarówno korzystne, jak i niekorzystne zmiany w spożyciu żywności. W porównaniu z latami 80. spożywamy obecnie mniej tłuszczów zwierzęcych, mięsa czerwonego, soli, więcej zaś warzyw, owoców i olejów roślinnych, co należy do zmian pozytywnych. Jednocześnie jednak niepokojąco rośnie spożycie cukru, maleje spożycie mleka, no i jest jeszcze to, czego nie było 30 lat temu - żywność typu fast food. Przeciętny Polak coraz więcej wie na temat wpływu żywienia na zdrowie, więcej nawet niż przeciętny Europejczyk. Obawia się przybierania na wadze, zachorowania na cukrzycę i choroby serca, a wśród działań, które w największym stopniu przyczyniają się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10929

Wydanie: 10929

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament