Coraz trudniej nie stracić dopłaty na niepełnosprawnych
Przez niewielkie zaległości w ZUS, które dotąd nie miały znaczenia, płatnicy mogą zostać pozbawieni dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Powodem są zmiany w rozliczaniu składek od stycznia 2018 r.
Od nowego roku płatnicy będą musieli wpłacać składki na nadane im indywidualne numery rachunków w ZUS. Nie będzie już możliwości wskazania w dokumencie wpłaty wiążącej Zakład dyspozycji, na który miesiąc ma zaliczyć pieniądze. Z każdego przelewu ZUS w pierwszej kolejności pokryje istniejące na koncie płatnika zaległości. Jeśli płatnik tego nie uwzględni, wpłata nie wystarczy na składki za bieżący miesiąc.
Zmiana w regulowaniu zobowiązań składkowych ma daleko idące konsekwencje nie tylko w zakresie ubezpieczeń. Nawet najmniejszą zaległość pracodawca może przypłacić m.in. brakiem prawa do dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, a jeśli już je otrzymał – koniecznością zwrotu wsparcia.
Koszty płac w terminie
Prawo ubiegania się o dofinansowanie pensji pracowników niepełnosprawnych na podstawie art. 26 a-c ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2016 r., poz. 2046 ze zm.) ma pracodawca, który ponosi miesięczne koszty płacy w ustawowo określonych terminach. Bez konsekwencji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta