Jakie są skutki podziału majątku polikwidacyjnego spółki z o.o.
Zdaniem fiskusa przekazanie rzeczowych składników majątku w wyniku wykonania zobowiązania należy traktować tak jak ich sprzedaż. Spółka powinna więc rozpoznać przychód. Nie wszystkie sądy administracyjne podzielają ten pogląd.
Proces likwidacji, kończący byt spółki kapitałowej, został szczegółowo uregulowany w kodeksie spółek handlowych. Często zdarza się, że po zakończeniu prowadzenia działalności pozostaje wykorzystywany przez spółkę majątek. Mogą to być zarówno środki pieniężne, jak i nieruchomości, wyposażenie czy też prawa majątkowe, np. w postaci udziałów w innych podmiotach. Dlatego jedną z ostatnich czynności jaką należy wykonać w ramach likwidacji, jest podział majątku pozostałego po zaspokojeniu wszystkich wierzycieli likwidowanej spółki. Majątek dzieli się pomiędzy wspólników, co do zasady, w stosunku do posiadanych przez nich udziałów.
Po stronie wspólników...
Nie budzi żadnych wątpliwości, że otrzymanie w ten sposób majątku przez udziałowców nie jest neutralne podatkowo. Osiągnięte przysporzenie jest podlegającym opodatkowaniu dochodem z udziału w zyskach osób prawnych. Dzieje się tak niezależnie od tego czy wspólnik jest osobą fizyczną, czy inną spółką kapitałową.
...ale nie tylko
Znacznie mniej oczywiste jest to, że czynność ta powoduje powstanie obowiązku podatkowego również po stronie likwidowanej spółki. O ile w przypadku środków pieniężnych będzie to neutralne podatkowo, o tyle – zdaniem organów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta