Nieobecny rodzic także podlega ocenie przydatności do pracy
Kryteria doboru do zwolnień grupowych stosuje się również do pracownika, który jest długotrwale nieobecny w pracy z powodu korzystania z uprawnień rodzicielskich.
- Pracownica od lat korzysta z uprawnień rodzicielskich takich jak powtarzający się wielokrotnie urlop macierzyński, rodzicielski i wychowawczy. Obecnie przebywa na urlopie wychowawczym. W najbliższym czasie w firmie będą przeprowadzane zwolnienia grupowe. Czy mam prawo rozwiązać stosunek pracy w ww. trybie z tą pracownicą, powołując się na kryterium przydatności do pracy przyjęte w regulaminie zwolnień grupowych? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 1868 § 1 pkt 1 kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego przez pracownika uprawnionego do tego urlopu, do dnia jego zakończenia.
Istotne wyjątki
Istnieje jednak kilka odstępstw od powyższej zasady. Zwolnienie pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego jest możliwe:
- w razie upadłości pracodawcy,
- w przypadku likwidacji zakładu pracy,
- gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 1868 § 2 k.p.).
Jeszcze jeden wyjątek od zakazu zwolnienia takiego pracownika przewiduje ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta