Ustalenie terminów wypoczynku ułatwi organizację pracy
Opracowanie planu urlopów jest korzystne także dla pracodawcy, który nie ma obowiązku go sporządzać. Gdy pozna zamiary zatrudnionych, ma szansę ustalić najmniej uciążliwe terminy ich nieobecności, odrzucając te, które mogą zaburzyć funkcjonowanie zakładu.
Aby ustalenie terminów wypoczynku odbyło się sprawnie, warto rozłożyć planowanie na kilka etapów.
KROK 1. Wymiar dla poszczególnych pracowników
Plan urlopów powinien obejmować pełny wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi, z wyjątkiem 4 dni urlopu na żądanie. Przy założeniu, że rozpiska ma objąć wszystkie dni urlopu (poza tym na żądanie), trzeba w niej uwzględnić urlop:
- bieżący na dany rok kalendarzowy – zasadniczo pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy ma prawo do 20 dni (jeśli jest zatrudniony krócej niż 10 lat) lub 26 dni (jeżeli jego ogólny staż pracy jest dłuższy niż 10 lat) urlopu, natomiast w przypadku osób zatrudnionych na część etatu, wymiar urlopu ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu,
- za poprzednie lata – z uwagi na organizacyjną funkcję planu oraz nakaz udzielenia do 30 września niewykorzystanych urlopów za poprzedni rok; pozwoli to we właściwy sposób zorganizować pracę i zapewnić normalne funkcjonowanie firmy, z uwzględnieniem wszystkich urlopowych nieobecności pracowników,
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta