Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szkodliwą blokadę związku można złamać

01 lutego 2018 | Dobra Firma | Michał Tomczak

PROCEDURA | Gdy organizacja związkowa nie chce się zgodzić na konieczne zmiany aktu wewnątrzzakładowego, pracodawca może go wypowiedzieć i uchylić. Przyzwala na to Sąd Najwyższy.

Dysponowanie środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, jak również sam regulamin funduszu wymaga wspólnych decyzji pracodawcy i związków zawodowych (jeśli takie funkcjonują w zakładzie). Odpowiedzialność materialną za fundusz i w ogólności za zgodność z prawem korzystania z niego, ponosi jednak pracodawca. Związki zawodowe nie odpowiadają za nic.

Bezpodstawny opór

Wyobraźmy sobie, że wskutek zmian w przepisach konieczne są również zmiany regulaminu funduszu. Wymaga to uzgodnienia ze związkami zawodowymi. Związek się jednak na to nie zgadza i w ogólności uważa dotychczasową (aczkolwiek niezgodną z prawem) regulację za bardzo dobrą. Teoretycznie pracodawca nie może sam zmienić regulaminu funduszu. Jeżeli go jednak nie zmieni, akt ten będzie sprzeczny z prawem – za co pracodawca odpowiada. Związek zawodowy tym się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10966

Wydanie: 10966

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament