Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bolesny brak sankcji

01 lutego 2018 | Świat

Na żądanie Kongresu Biały Dom zaprezentował listę 210 rosyjskich polityków i miliarderów, uznanych za przeciwników Ameryki.

Jednocześnie jednak ministerstwo finansów USA odmówiło objęcia ich sankcjami (choć część już wcześniej została tak ukarana).

Spis wywołał konsternację zarówno w Moskwie (gdzie dyskutowano o nim od tygodnia), jak i w USA. Na liście znajduje się 114 wyższych urzędników rosyjskich, w tym rząd w pełnym składzie (na czele z premierem Dmitrijem Miedwiediewem) oraz większość dyrektorów administracji Kremla – bez względu na ich faktyczną bliskość z prezydentem oraz możliwość wpływania na jego decyzje. Eksperci zauważyli z kolei, że lista 96 miliarderów wygląda jak żywcem przepisana z rankingu najbogatszych Rosjan miesięcznika „Forbes". W administracji poprzedniego prezydenta były ambasador USA w Polsce Daniel Fried wprowadził zasadę, że sankcjami obejmowane są osoby z najbliższego otoczenia Putina (w tym rodzina) oraz jego „starzy przyjaciele".

- To są wypisy z książki telefonicznej Kremla. Wystawiono na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10966

Wydanie: 10966

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament