Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urząd rozwiąże problem za pieniądze

01 lutego 2018 | Dobra Firma | Magdalena Ciałkowska
źródło: Rzeczpospolita

PROCEDURA | Przedsiębiorca, który nie ma pewności, czy prawidłowo stosuje przepisy, może wystąpić do ZUS lub fiskusa o wydanie interpretacji. Uzyskanie jednej odpowiedzi to koszt 40 zł.

Magdalena Ciałkowska Manager ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi i Administracji Kadrowo-Płacowej w Dziale Business Services & Outsourcing BDO

Przełom roku to idealny moment na przegląd rozliczeń w firmie. Zmieniające się prawo, pojawiające się interpretacje prawa czy orzecznictwo sądowe powodują, że przy takim audycie może się okazać, iż prowadzony dotychczas sposób rozliczeń przestał być aktualny. Problem nie jest duży, gdy wraz z początkiem roku trzeba po prostu zmienić sposób postępowania w danym zakresie. W dużo gorszej sytuacji znajdą się przedsiębiorcy, którzy po przejrzeniu dokumentacji stwierdzą, że popełnili gdzieś błąd lub – co gorsze – nie mają pewności, czy postępują prawidłowo. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej zapytać o zdanie właściwy urząd. Otrzymana odpowiedź powinna wskazać prawidłowy kierunek działania, a także ochronić przedsiębiorcę, jeśli ten zastosuje się do wytycznych urzędników.

Potrzebny wniosek

Procedurę zadania pytania do urzędu – czy to ZUS, czy urzędu skarbowego – należy rozpocząć od napisania wniosku. Należy w nim szczegółowo przedstawić stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe oraz swoje stanowisko w przedmiotowej sprawie. Odpowiedź urzędu, niezależnie od tego, czy pozytywna, czy nie, będzie odnosiła się do wskazanej, konkretnej sytuacji opisanej we wniosku.

Przedsiębiorca nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10966

Wydanie: 10966

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament