Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo do ulgi składkowej zależy od charakteru wyjazdu pracownika

01 lutego 2018 | Dobra Firma | Marcin Nagórek

Wypłacanych pracownikom diet i zwrotu kosztów związanych z wykonywaniem przez nich pracy w innym miejscu niż zwykle, nie trzeba oskładkować, pod warunkiem że wyjazd miał charakter podróży służbowej. Dotyczy to również zleceniobiorców.

- Nasza spółka chce rozwinąć dział sprzedaży i zatrudnić do 10 pracowników. Będą oni pracować co do zasady w siedzibie firmy, ale też poszukiwać kontrahentów podczas kilku wyjazdów w miesiącu. Z tego tytułu planujemy zwracać im koszty podróży i wypłacać diety. Czy te wypłaty będą podlegały składkom na ZUS? Czy miałoby znaczenie, gdybyśmy podpisali z tymi osobami umowy zlecenia? – pyta czytelnik.

Świadczenia należne pracownikom, względnie zleceniobiorcom, z tytułu wyjazdów służbowych, nie stanowią podstawy wymiaru składek na ZUS, jeśli osoby te będą wykonywać pracę poza siedzibą firmy w warunkach tzw. podróży służbowej.

Podstawą przychód...

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1778; dalej: ustawa systemowa) podstawę wymiaru składek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10966

Wydanie: 10966

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament