Za nierówność płacową nie tylko odszkodowanie
ROSZCZENIA | Pracownik dyskryminowany pod względem wynagradzania może żądać odszkodowania. Na tym jednak nie kończą się możliwości dochodzenia swoich praw przez gorzej opłacane osoby.
Pracownikowi, który jest wynagradzany gorzej niż jego koledzy wykonujący taką samą pracę lub pracę jednakowej wartości przysługuje, w zależności od sytuacji, kilka możliwych roszczeń. Najczęściej w takich przypadkach wspomina się o roszczeniach odszkodowawczych z tytułu dyskryminacji płacowej. Nie jest to jednak jedyna możliwa dla pracowników droga dochodzenia swoich praw.
Z tytułu dyskryminacji
Zgodnie z art. 183d kodeksu pracy osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania. Jednak, mimo że przepis literalnie wspomina o naruszeniu zasady równego traktowania, w doktrynie i orzecznictwie dość jednomyślnie uważa się, iż na jego podstawie można dochodzić odszkodowania tylko w przypadku dyskryminacji – czyli nierównego traktowania ze względu na niedozwolone kryterium.
Takie niedozwolone kryteria dyskryminacyjne są przykładowo wskazane w art. 183a kodeksu pracy. Należą do nich m.in.:
- płeć,
- wiek,
- niepełnosprawność,
- rasa,
- religia,
- narodowość,
- przekonania polityczne,
- przynależność związkowa,
- pochodzenie etniczne,
- wyznanie,
- orientacja seksualna.
Warto podkreślić, że katalog kryteriów dyskryminacyjnych jest w polskim prawie otwarty (w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta