Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Będzie łatwiej odzyskać pieniądze

01 lutego 2018 | Moje pieniądze
Przed podpisaniem wieloletniej umowy trzeba dokładnie sprawdzić warunki i opłaty.
źródło: AdobeStock
Przed podpisaniem wieloletniej umowy trzeba dokładnie sprawdzić warunki i opłaty.

Korzystne dla klientów regulacje mają objąć także stare umowy.

regina Skibińska

Osoby, które kilka lat temu kupiły niekorzystne polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK), nie są na straconej pozycji. Parlament zajmie się przepisami o opłatach likwidacyjnych w starych umowach. Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zdecydowała o podjęciu prac legislacyjnych nad skutkami rezygnacji z tzw. polisolokat. Pojawiła się nadzieja, że osoby, które wpłaciły pieniądze do towarzystwa nie do końca wiedząc, co wybrały, będą mogły je odzyskać.

Polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK), zwane potocznie polisolokatami (nie jest to określenie poprawne, ale używamy go, ponieważ się upowszechniło), to produkty inwestycyjno-ochronne, na ogół z minimalną częścią ochronną i z rozbudowaną częścią inwestycyjną. Przez wiele lat często obciążone były wysokimi opłatami, które sprawiały, że prawie zawsze były nieopłacalne.

Mało tego, rezygnacja z tych polis była bardzo utrudniona. Klienci, którzy zorientowali się, że tracą na inwestycji i chcieli wycofać się z umowy, musieli ponosić wysokie opłaty likwidacyjne, które niekiedy (w pierwszych latach trwania umowy) pochłaniały wszystkie wpłacone pieniądze.

Niechciane polisy

W 2016 r. prezes UOKiK...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10966

Wydanie: 10966

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament