Będzie łatwiej odzyskać pieniądze
Korzystne dla klientów regulacje mają objąć także stare umowy.
regina Skibińska
Osoby, które kilka lat temu kupiły niekorzystne polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK), nie są na straconej pozycji. Parlament zajmie się przepisami o opłatach likwidacyjnych w starych umowach. Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zdecydowała o podjęciu prac legislacyjnych nad skutkami rezygnacji z tzw. polisolokat. Pojawiła się nadzieja, że osoby, które wpłaciły pieniądze do towarzystwa nie do końca wiedząc, co wybrały, będą mogły je odzyskać.
Polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK), zwane potocznie polisolokatami (nie jest to określenie poprawne, ale używamy go, ponieważ się upowszechniło), to produkty inwestycyjno-ochronne, na ogół z minimalną częścią ochronną i z rozbudowaną częścią inwestycyjną. Przez wiele lat często obciążone były wysokimi opłatami, które sprawiały, że prawie zawsze były nieopłacalne.
Mało tego, rezygnacja z tych polis była bardzo utrudniona. Klienci, którzy zorientowali się, że tracą na inwestycji i chcieli wycofać się z umowy, musieli ponosić wysokie opłaty likwidacyjne, które niekiedy (w pierwszych latach trwania umowy) pochłaniały wszystkie wpłacone pieniądze.
Niechciane polisy
W 2016 r. prezes UOKiK...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta