Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Głosowanie w gminach pod kontrolą polityków

01 lutego 2018 | Prawo | Maria Weber

Samorządy tracą swoje kompetencje na rzecz urzędników. Radni po raz ostatni zdecydują o liczbie i wielkości obwodów wyborczych.

Maria Weber

Samorządy gminne muszą dokonać podziału gminy na okręgi wyborcze w ciągu dwóch miesięcy od daty wejścia w życie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Ustawa weszła w życie 31 stycznia. Jeśli nie uczynią tego w tym terminie, zrobi to komisarz wyborczy. Analogiczny przepis mówi o powołaniu obwodów w terminie jednego miesiąca od daty wyznaczenia okręgów.

Ustawa daje możliwość samorządowcom utworzenia większych niż dotychczas obwodów głosowania. Obecnie obwód obejmuje od 500 do 3000 mieszkańców. Nowelizacja sprawiła, że będzie on mógł liczyć od 500 do 4000 mieszkańców. Radni podejmą uchwały w sprawie ich liczby i wielkości po raz ostatni. Od 1 stycznia 2019 r. kompetencja ta przejdzie w ręce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10966

Wydanie: 10966

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament