Z wnioskiem o emeryturę najlepiej omijać czerwiec
Jeśli świadczenie emerytalne zostało przyznane na podstawie podania złożonego w czerwcu, ZUS nie będzie mógł zwaloryzować składek kwartalnym wskaźnikiem. Ubezpieczony dostanie przez to niższą emeryturę.
- W prasie pojawiają się informacje, że czerwiec jest najmniej korzystnym miesiącem do składania wniosku o emeryturę ze względu na niską waloryzację składek. W czerwcu 2018 r. mogłabym złożyć wniosek o wyliczenie emerytury, ale może warto poczekać jeszcze miesiąc lub dwa? – pyta czytelniczka.
Jeśli wniosek o przyznanie emerytury czytelniczka złoży w czerwcu, do obliczenia świadczenia ZUS zastosuje wskaźnik rocznej waloryzacji składek. Natomiast w pozostałych miesiącach ZUS zastosowałby wskaźnik kwartalny, który zwykle jest wyższy.
Zasady ustalania wysokości emerytur i rent określają przepisy ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1383 ze zm.; dalej: ustawa emerytalna). W myśl art. 25a tej ustawy, przy ustalaniu wysokości emerytury kwota składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego po 31 stycznia roku, za który przeprowadzono ostatnią waloryzację, o której mowa w art. 25, jest waloryzowana kwartalnie.
W przypadku ustalania wysokości emerytury:
- w I kwartale danego roku – ostatniej kwartalnej waloryzacji składek dokonuje się za III kwartał poprzedniego roku,
- w II kwartale danego roku – ostatniej kwartalnej waloryzacji składek dokonuje się za IV kwartał poprzedniego roku,
- w III kwartale danego roku – ostatniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta