Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z lodówką i pralką po polsku nie pogadasz

01 lutego 2018 | Ekonomia
Rynek technologii rozpoznawania mowy dynamicznie rośnie
źródło: Rzeczpospolita
Rynek technologii rozpoznawania mowy dynamicznie rośnie

Nasz rynek jest za mały, a mowa ojczysta zbyt trudna, by giganci, tacy jak Google, Apple czy Amazon, umożliwili nam komunikację z maszynami. Na razie.

michał Duszczyk

Polacy nie mogą korzystać z najnowszych osiągnięć technologicznych, które umożliwiają komunikację z systemem multimedialnym samochodu, wydawanie poleceń sprzętom AGD czy sterowanie smart home (inteligentnym domem). Powód? Brak tzw. asystentów głosowych w naszym ojczystym języku. W efekcie innowacyjne rozwiązania, które stają się powszechne na wielu rynkach, omijają nasz kraj.

Fenomen Alexy

Echo to popularne urządzenie produkowane przez Amazona, które pozwala się komunikować użytkownikom ze sztuczną inteligencją za pomocą głosu. Ukryta w niej Alexa (głos, który potrafi odpowiadać na nasze pytania, posiłkując się internetem) powie nam, jaka jest pogoda, sprawdzi kalendarz naszych spotkań, a nawet wykona polecenie, by zgasić światło w mieszkaniu, czy ustali np., kto był 26. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Możliwości tego głośnika (tzw. smart speaker), będącego przedstawicielem tzw. internetu rzeczy, są niemal nieograniczone. Nic dziwnego, że na świecie urządzenie świetnie się sprzedaje. Szacuje się, że na rynek trafiło ponad 20 mln sztuk Echo. To cztery razy lepszy wynik niż drugiego w rankingu Google'a (Amazon ma w tym segmencie 75-proc. udział w rynku). Wszystko wskazuje na to, że Alexa wkrótce „wszywana" będzie do samochodów (Ford i Amazon ogłosiły w styczniu współpracę, na podstawie której do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10966

Wydanie: 10966

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament