Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Śmiercionośny wirus u wrót wieprzowego zagłębia

01 lutego 2018 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita
Za walkę z ASF odpowiada Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.
autor zdjęcia: Marian Zubrzycki
źródło: Rzeczpospolita
Za walkę z ASF odpowiada Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.

Do tej pory walka z afrykańskim pomorem świń kosztowała 140 mln zł, a wydatki rosną. Podobnie jak ryzyko, że ASF dotrze do regionów, w których powstaje dwie trzecie polskiej wieprzowiny.

Aleksandra ptak

Niepozorny wirus atakujący jedynie świnie i dziki grozi załamaniem polskiej produkcji wieprzowiny. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapytane przez „Rzeczpospolitą" o koszty zwalczania ASF w ubiegłym roku, przesłało zestawienie wydatków na 140 mln zł. Producenci stracili rynki eksportowe, a lada moment klientów stracą producenci paszy. Na ASF nie ma szczepionki ani lekarstwa, zwierzęta można jedynie ubić.

Wydatki wzrosną

W zestawieniu ministerstwa największe wrażenie robi suma z tzw. pakietu Hogana. Chodzi o nadzwyczajną pomoc ze środków unijnych wypłacaną producentom rolnym. W ramach całego pakietu producentom mleka i wieprzowiny przekazano 98,5 mln zł. Mimo pytań Ministerstwo Rolnictwa uparcie unika odpowiedzi, jaki odsetek tej kwoty przypadł na samych hodowców świń.

Same działania Inspekcji Weterynaryjnej w ubiegłym roku kosztowały blisko 35 mln zł. Następnie rekompensaty dla rolników za nieutrzymywanie hodowli świń – 3,7 mln zł, program bioasekuracji – 5,5 mln w ciągu ostatnich trzech lat. Nieoprocentowane pożyczki dla producentów z regionów dotkniętych ASF – kolejne 21,5 mln zł. Dotacje z Agencji Rynku Rolnego w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10966

Wydanie: 10966

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament