Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobro firmy to priorytet

01 lutego 2018 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

W celu zachowania w tajemnicy istotnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, musi on podjąć starania. Ma to istotne znaczenie dla możliwości egzekwowania od pracowników obowiązku jej przestrzegania.

Jednym z podstawowych obowiązków pracowniczych, określonych w art. 100 § 1 pkt 4 kodeksu pracy, jest powinność dbania o dobro zakładu pracy oraz zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Zatem obowiązek zachowania tajemnicy pracodawcy obciąża każdego zatrudnionego z mocy prawa, niezależnie od wprowadzenia w tym zakresie zapisów w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy czy umowie o pracę.

TAJEMNICA PRACODAWCY

Ani art. 100 § 1 pkt 4 k.p., ani inne przepisy kodeksu pracy, nie precyzują, co należy rozumieć pod pojęciem tajemnicy pracodawcy. W praktyce rodzi to różnego rodzaju wątpliwości.

Ogólnie trzeba stwierdzić, że to pojęcie ma stosunkowo szeroki zakres i obejmuje wszelkie informacje niejawne, których pracodawca nie udostępnia nie tylko na zewnątrz firmy, ale i dla ogółu pracowników – gdyż ich ujawnienie mogłoby go narazić na szkodę. Dotyczy to informacji związanych ze specyfiką działalności konkretnego pracodawcy, a nie w ogólne informacji związanych z danym typem przedsiębiorstw. Nie chodzi tu także o takie informacje, które wynikają z wykształcenia danego pracownika czy jego ogólnej wiedzy na temat funkcjonowania firmy.

Za tajemnicę pracodawcy można uznać tylko te informacje, których wyjawienie mogłoby wyrządzić firmie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10966

Wydanie: 10966

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament