Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przerwa w działaniu firmy utrudnia planowanie pracy

01 lutego 2018 | Dobra Firma | Marek Rotkiewicz

Pracodawca, który działa z przerwą, może wybrać przerywany system czasu pracy albo system równoważny. Ten pierwszy wymaga zgody związków bądź przedstawicieli pracowników.

- Działamy od 7.00 do 15.00. Wszyscy zatrudnieni pracują w tych godzinach, w systemie podstawowym. Tak określono to w regulaminie. Od marca będziemy potrzebowali regularnie jednej osoby do pracy w godz. 18 – 20. Jak można to zorganizować? Czy możemy zmienić regulamin w taki sposób, żeby jedna z osób albo pracownicy na zmiany pracowali zarówno rano, jak i wieczorem? – pyta czytelnik.

Pracodawca może wprowadzić system przerywany czasu pracy lub ewentualnie równoważny. W obu rozwiązaniach konieczne będzie jednak nieco inne podejście godzinowe do pracy osób, które będą pracowały wieczorem – przynajmniej w – pyta czytelnikodniesieniu do dni świadczenia takiej pracy.

Nadgodziny wykluczone

Skoro mówimy o pracy regularnej, to na pewno nie można rozwiązać tego problemu zlecaniem pracy w godzinach nadliczbowych. Praca w godzinach nadliczbowych jest bowiem dopuszczalna wyłącznie w razie:

1) konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,

2) szczególnych potrzeb pracodawcy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10966

Wydanie: 10966

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament