Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielka Polska wielu narodów

01 lutego 2018 | Publicystyka, Opinie

Wszyscy przebywający w Polsce cudzoziemcy, a nie tylko ci z krajów należących do Unii Europejskiej, powinni mieć prawo głosu w wyborach samorządowych – pisze przewodniczący rady Fundacji Wspólna Europa.

Paweł Purski

Nie ma racjonalnego powodu, aby mieszkający w Polsce obywatele Ukrainy czy Wietnamu nie mieli prawa głosować w wyborach samorządowych w naszym kraju. Również prawo międzynarodowe nie stoi temu na przeszkodzie. Takiemu rozwiązaniu sprzyjają palące potrzeby gospodarki. A gdyby ktoś miał jeszcze wątpliwości, to przecież nie chodzi o wszystkich cudzoziemców, ale o tych, którzy legalnie i stale zamieszkują na terytorium Polski od kilku lat.

Zatrudnię cudzoziemca

Ani się obejrzeliśmy, a cudzoziemcy, szczególnie ci ze wschodnim akcentem, stali się częścią naszego kraju. Ukraińcy, Białorusini czy Wietnamczycy studiują na polskich uczelniach, sprzedają w sklepach, wożą nas do pracy, budują apartamentowce, pracują w biurach, piszą artykuły, programują i administrują stronami internetowymi. Według danych Urzędu ds. Cudzoziemców liczba obywateli innych państw, którzy mają pozwolenia na pobyt w Polsce przekroczyła 300 tys. Dane te nie uwzględniają jednak tych, którzy przebywają w naszym kraju na podstawie wiz, a sądząc po liczbie oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, może być ich ponad milion. Wielu zapewne zechce pozostać w Polsce.

Dlaczego powinniśmy im to ułatwić? Dla swojego własnego dobra. Jeśli wyjadą, to straci na tym polska gospodarka. Potrzebujemy bowiem nawet 5 mln pracowników do 2050 r. Taka liczba...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10966

Wydanie: 10966

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament