Drogi samochód można amortyzować korzystniej
Obniżenie stawki amortyzacyjnej może być szczególnie opłacalne w przypadku planowanej sprzedaży auta osobowego o wartości początkowej powyżej 20 000 euro.
- Kilka lat temu spółka kupiła samochód osobowy o wartości powyżej 20 000 euro. Do jego amortyzacji spółka zastosowała obniżoną stawkę w wysokości 0,1 proc. Obecnie spółka zamierza sprzedać ten samochód. Czy nieumorzone odpisy amortyzacyjne będą w pełni kosztem podatkowym spółki? – pyta czytelnik.
W przypadku sprzedaży tego samochodu kosztem uzyskania przychodu spółki będzie nieumorzona część jego wartości początkowej. Do tego kosztu zaliczają się także te części odpisów, które nie stanowiłyby kosztów, gdyby pojazd był amortyzowany według stawki 20 proc. (przyjętej z wykazu stawek amortyzacyjnych stanowiącej załącznik nr 1 do ustawy o CIT). Im niższa jest bowiem stawka amortyzacyjna takiego samochodu, tym w konsekwencji wyższe są koszty podatkowe w przypadku jego sprzedaży.
Limit ustalony w ustawie o CIT
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość:
a) 30 000 euro – w przypadku samochodu osobowego będącego pojazdem elektrycznym w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (DzU z 2018 r. poz. 317),
b) 20 000 euro w przypadku pozostałych samochodów osobowych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta