Artyści przypominają Marzec ’68
„Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu" i „Marzec '68. Konteksty" – to dwie rocznicowe wystawy przygotowane przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
Małgorzata Piwowar
Pierwsza z tych zrealizowanych w dwóch językach – polskim i angielskim – wystaw ma charakter artystyczny, druga – historyczny.
„Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu" opowiada historię 60 ludzi, na życiu których tamte wydarzenia wywarły trwałe piętno. Są wśród nich tacy, którzy wyjechali, ale i tacy, którzy postanowili pozostać. Fotograficzne portrety bohaterów, które oglądają widzowie, wyglądają jak stykówki, potęgując wrażenie liczebności. Wśród anonimowych twarzy pojawiają się też znane, jak Gołdy Tencer, aktorki i szefowej Teatru Żydowskiego w Warszawie, Andrzeja Krakowskiego, scenarzysty z Hollywood i autora książki „Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood", Mariana Lichtmana – perkusisty Trubadurów.
Widzowie mogą także oglądać na monitorach sześć filmów będących plonem dwuletniej pracy Kamili Bogulewskiej, fotografki pracującej w Danii, w Niemczech i w Polsce, oraz Aleksandra Milchtacha Sława, dziennikarza i emigranta Marca '68. Filmy trwają od kilku do 30 minut, powstały z wywiadów z bohaterami fotografii. – Zostały podzielone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta