Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samochodem po cudzej nieruchomości

05 marca 2018 | Nieruchomości | Renata Krupa-Dąbrowska

Do działki trzeba jakoś dojść lub dojechać. Ale nie zawsze jest to możliwe. Wówczas można skorzystać z rozwiązania, które wskazuje kodeks cywilny, czyli ze służebności.

Działka bez dostępu do drogi publicznej jest bezwartościowa. Nic się na niej nie wybuduje. Ostatnią deską ratunku jest służebność drogi koniecznej.

Zgoda albo wyrok

Zasady jej ustanawiania reguluje art. 145 kodeksu cywilnego. Przepis przewiduje dwa sposoby: zawarcie umowy lub wniosek do sądu.

Zawarcie umowy jest możliwe, gdy sąsiad nie ma nic przeciwko temu, że po jego działce będą jeździć samochody i chodzić ludzie. Taka umowa musi mieć formę aktu notarialnego.

Nie zawsze jednak inwestor jest w stanie uzyskać zgodę właściciela sąsiedniej nieruchomości. Nie każdy akceptuje fakt, że na nieruchomości ma być ustanowiona służebność, Często dochodzi do konfliktów na tym tle.

Wówczas jedyne co pozostaje, to zwrócenie się do sądu o wydanie orzeczenia w tej sprawie. Wniosek o ustanowienie drogi koniecznej powinien odpowiadać warunkom pisma procesowego i wskazać okoliczności, które uzasadniają jej ustanowienie. Sąd nie jest jednak nim związany i może przeprowadzić drogę w inny sposób, niż chce tego właściciel niemający dojazdu do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10993

Wydanie: 10993

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament