Kiedy tereny pod infrastrukturę kolejową są zwolnione od podatku
Jeżeli podatnik wykaże, że posiadane przez niego grunty wraz z budynkami i budowlami stanowią cześć infrastruktury kolejowej i są udostępniane przewoźnikom kolejowym, to nie będzie musiał płacić od nich podatku od nieruchomości.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 1 grudnia 2017 r. (I SA/Gl 970/17).
Spółka posiada na terenie gminy grunty, budynki i budowle wchodzące w skład infrastruktury kolejowej, udostępniane przewoźnikom kolejowym. Dotychczas, w swoich deklaracjach podatkowych zwalniała z podatku od nieruchomości jedynie budowle i zajęte pod nie grunty. 1 stycznia 2017 r. zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l.). Zgodnie z nowym brzmieniem art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a u.p.o.l., zwalnia się od podatku od nieruchomości grunty, budowle i budynki, wchodzące w skład infrastruktury kolejowej w rozumieniu ustawy o transporcie kolejowym, która jest udostępniana przewoźnikom kolejowym.
W związku z tym, podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem o zakres zwolnienia z podatku od nieruchomości, twierdząc że w nowym stanie prawnym zwolnieniu podlegają wszystkie obiekty wchodzące w skład infrastruktury kolejowej. Zdaniem podatnika nowe brzmienie przepisu nie wymaga wykazania, że obiekty te muszą być wykorzystywane wyłącznie na potrzeby związane z transportem kolejowym. Świadczyć ma o tym odejście ustawodawcy od wcześniejszego brzmienia przepisu, gdzie wyłączność ta była elementem konstrukcji przepisu. Organ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta