Spółka i jej zagraniczny zakład są podmiotami powiązanymi
Jeżeli roczna wartość transakcji lub zdarzeń jednego rodzaju między jednostką macierzystą a zakładem przekracza ustalony próg, to wówczas podlegają one udokumentowaniu na zasadach ogólnych.
Obowiązek dokumentacyjny z zakresu cen transferowych w stosunku do przedsiębiorców prowadzących działalność poprzez zagraniczny zakład wynika wprost z przepisów ustawy o CIT.
Obowiązek ten powinien być każdorazowo ustalany na podstawie wysokości przychodów i kosztów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, wygenerowanych przez podatnika w poprzednim roku podatkowym i ustalanych na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych. Na podstawie ubiegłorocznych pozycji przychodów i kosztów określany jest indywidualny próg dokumentacyjny. Jeżeli roczna wartość transakcji lub zdarzeń jednego rodzaju przekracza tak ustalony próg, to wówczas zdarzenie (transakcja) między jednostką macierzystą a zakładem podlega udokumentowaniu na zasadach ogólnych.
Przykład:
Przychody polskiej spółki w rozumieniu przepisów o rachunkowości przekroczyły w 2016 r. równowartość 2 mln euro. Zagranicznemu zakładowi polskiej spółki przypisane zostały w 2017 r. koszty związane z przekazaniem towarów handlowych nabytych przez jednostkę macierzystą w celu wykonania kontraktu budowlanego realizowanego za granicą przez zakład podatkowy.
Jeżeli wartość zdarzenia gospodarczego polegającego na przypisaniu zakładowi kosztów towarowych przekroczyła w 2017 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta