Korekta dochodowości wpływa na bieżące rozliczenia podatkowe
Ustalenie przez podmioty powiązane wartości transakcji na podstawie cen rynkowych dostarczanych towarów lub usług powoduje obowiązek skorygowania przychodu po stronie dostawcy i kosztów po stronie nabywcy.
Polski ustawodawca nakłada na podmioty powiązane w rozumienie art. 11 ustawy o CIT obowiązek ustalania wartości transakcji na podstawie warunków rynkowych. Rozwiązania takie mają stanowić zaporę przed unikaniem opodatkowania dochodów (przychodów) podatnika. W tym celu organy podatkowe zostały wyposażone w kompetencję do badania, czy dochód (przychód) uzyskany w wyniku transakcji z podmiotem powiązanym został określony na podstawie wartości rynkowej transakcji, a także czy został właściwie zewidencjonowany i przypisany stronom transakcji. Ewentualne odchylenia dają organom podatkowym uprawnienie do doszacowania dochodu (przychodu) podatnika w odpowiedniej wysokości.
Po zakończeniu roku
Mechanizmem szeroko stosownym przez grupy spółek powiązanych jest korekta dochodowości (compensating adjustment). Jego istota wiąże się z ustalaniem wartości rynkowej cen dostarczanych towarów lub usług najczęściej na podstawie analizy danych porównawczych (benchmarking study), obejmującej ceny towarów lub usług z lat poprzednich. Ustalona w ten sposób cena może jednak odbiegać od rzeczywistych cen stosowanych w obrocie określonym dobrem w danym roku podatkowym, dlatego zaangażowane podmioty po zakończeniu roku podatkowego ustalają ostateczną wartość rynkową transakcji. Gdy wartość przeprowadzonej transakcji różni się do wartości rynkowej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta