Czy przy świadczeniu w miejsce wykonania trzeba zapłacić CIT
Skoro spłata długu nie powoduje przysporzenia po stronie dłużnika, to spełnienie świadczenia rzeczowego w celu spłaty długu (datio in solutum) analogicznie nie powoduje żadnego przychodu.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 5 grudnia 2017 r. (II FSK 3144/15).
Spółka planowała przenieść na osoby fizyczne zorganizowaną część przedsiębiorstwa, na którą składa się m.in. nieruchomość wraz z umowami oraz pracownicy przedsiębiorstwa. Przekazanie miało odbyć się tytułem spłaty długu wobec tych osób. Wątpliwość dotyczyła tego, czy takie przekazanie będzie stanowiło przychód w świetle przepisów ustawy o CIT. Zdaniem spółki wydanie zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie stanowi w tej sytuacji przychodu, ponieważ wykonanie zobowiązania, w tym przez świadczenie zamienne, jest formą jego zaspokojenia i co do zasady nie powoduje żadnego przysporzenia po stronie spełniającego świadczenie dłużnika. Natomiast o możliwości zaliczenia danego przysporzenia majątkowego do przychodów decyduje to, czy faktycznie powiększa ono aktywa podatnika.
Dyrektor IS w Katowicach uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Organ stwierdził, że według ustawy o CIT, przeniesienie prawa własności do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w związku ze skorzystaniem z instytucji datio in solutum, należy traktować na równi ze zbyciem tej zorganizowanej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta