Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kolejne wyzwania dla biur rachunkowych

28 marca 2018 | Dobra Firma | Agata Kowalik

Firmy usługowo prowadzące księgowość mają określone zadania wynikające z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Na podpis prezydenta czekają nowe przepisy, które przewidują m.in. konieczność opracowania kolejnych procedur.

Ustawa z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (dalej uppp) dostosowuje krajowe przepisy do rozwiązań przyjętych w Unii Europejskiej, w szczególności implementuje postanowienia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 z 20 maja 2015 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, zmieniającej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 i uchylającej dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2005/60/WE oraz dyrektywę Komisji 2006/70/WE, która weszła w życie 25 czerwca 2015 r.

W związku z dużą liczbą proponowanych zmian zdecydowano się na opracowanie zupełnie nowego aktu prawnego, a nie nowelizację obecnej uppp z 16 listopada 2000 r.

Wprowadzane regulacje zmierzają do doprecyzowania zakresu obowiązków instytucji obowiązanych, związanych ze stosowaniem środków bezpieczeństwa finansowego oraz zakresu danych, które instytucje te mają obowiązek uzyskać w związku z podejmowanymi stosunkami gospodarczymi lub transakcjami. Nowe przepisy kładą przy tym nacisk na uwzględnienie charakteru, rodzaju i rozmiaru działalności prowadzonej przez instytucję obowiązaną (IO), wśród których już od lat znajdują się m.in. podmioty zajmujące się działalnością w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11013

Wydanie: 11013

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament