Kwitnie elektroniczny handel transgraniczny
KEP | Zagraniczne przesyłki Robert Przybylski Parlament Europejski przyjął nowe reguły dla zagranicznych dostaw przesyłek e-handlu. Ma być łatwiej, taniej i bez niespodzianek.
Regulacja zawiera stworzenie przez Komisję Europejską porównywarki, która klientom da lepszą orientację co do cen i warunków dostawy, zaś krajowi regulatorzy mają kontrolować, czy nie dochodzi do zawyżania cen zagranicznych dostaw. Regulacja wejdzie w życie po przyjęciu jej przez Radę Unii Europejskiej.
Elektroniczny handel transgraniczny zaczął się intensywnie rozwijać dopiero kilka lat temu, ale już ma zauważalny udział w całym rynku e-sprzedaży. Według szacunków AliResearch (należącej do Grupy Alibaba) i Accenture w 2017 roku miało to być ok. 22 proc., a więc ok. 500 mld dol. Eksperci prognozują dalszy dynamiczny wzrost tego rynku. W 2020 roku ma on osiągnąć wartość 1 bln USD, a więc ok. 26 proc. globalnej sprzedaży internetowej.
W Polsce zakupy przez internet w zagranicznych sklepach mają jeszcze niewielki udział w całkowitym handlu elektronicznym. – Zakupy Polaków w zagranicznych sklepach stanowią ok. 10 proc. całości. Nadal jest to dużo poniżej średniej, ponieważ Polacy kupują towary za granicą trzy razy rzadziej niż mieszkańcy UE – szacują autorzy raportu „Branża KEP na fali wzrostu" Arkadiusz Kawa i Agata Horzela.
Najważniejszym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta