Atomowe kukułcze jajo: siłownia za własne środki będzie droga
Finansujące projekt budowy elektrowni jądrowej spółki na długie lata stracą zdolność płacenia dywidendy – twierdzą analitycy. Wskazują też na zagrożenie dla bilansów.
Rynek już dyskontuje potencjalne zaangażowanie Orlenu w atom. Kapitalizacja firmy stopniała w trzy miesiące prawie 22 proc. Przy czym największy, ponad 19-proc., spadek nastąpił od początku lutego, kiedy po raz pierwszy przedstawiciele PKN poinformowali o takich analizach.
Model finansowy projektu wciąż nie jest znany. Mimo to minister energii Krzysztof Tchórzewski szacuje koszt budowy 4,5–5 tys. MW na 70–75 mld zł. Powtarza przy tym, że ciężar wezmą na siebie spółki.
– Wszyscy traktują atom jak kukułcze jajo. Nikogo na taki wydatek nie stać, zwłaszcza przy braku gwarancji państwa – twierdzi osoba zbliżona do spółek, które od lat jako udziałowcy PGE EJ1 ponoszą koszty przygotowania inwestycji. NIK nie zostawiła suchej nitki na ministrze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta