Ameryka nie odpuści reprywatyzacji
Bezprecedensowy nacisk na rzecz objęcia reprywatyzacją ofiar Holokaustu. List w tej sprawie podpisało 59 senatorów.
Inicjatywa wyszła od byłego kandydata Republikanów w wyborach prezydenckich Marco Rubio i demokratycznej senator z Wisconsin Tammy Baldwin: sygnał, że sprawa ma charakter ponadpartyjny. Pod pismem wysłanym we wtorek do premiera Mateusza Morawieckiego podpisali się jednak także inni czołowi przedstawiciele izby wyższej Kongresu, w tym John McCain i Ted Cruz. A także reprezentująca Kalifornię demokratka Dianne Feinstein, która przekonała w 2008 r. Senat do zablokowania pomysłu George'a W. Busha zniesienia wiz dla Polaków. To sygnał, jak wielki wpływ ma Senat na relacje z Polską, w tym wzmocnienie amerykańskich sił wojskowych w naszym kraju.
– Nie chcieliśmy tego przedłużać, ale mogliśmy uzyskać poparcie wszystkich senatorów (czyli stu) – mówią „Rzeczpospolitej" źródła w Waszyngtonie.
Rachunek za ustawę o IPN
Światowa Organizacja Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO) dokładnie od 25 lat stara się uzyskać rekompensatę od polskich władz dla ocalonych z Holokaustu i ich potomków. Nigdy do tej pory nie zdobyła jednak takiego poparcia u amerykańskich władz.
– To jest niezwykle ważna kwestia dla wielu Amerykanów. Tu nie chodzi o politykę czy nawet kompensacje finansowe, ale podstawową sprawiedliwość dla ocalonych z Zagłady, którym bezprawnie zabrano majątek. Ludzie zaczynają sobie uświadamiać, że wkrótce będziemy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta