Rodzina ma prawo, by wynagrodzić jej cierpienia
Uchwała | Sąd może przyznać zadośćuczynienie najbliższym dziecka, które doznało z czyjejś winy ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu. Marek Domagalski
To sedno trzech jednobrzmiących uchwał poszerzonego, siedmioosobowego składu Sądu Najwyższego, obradującego pod przewodnictwem prezesa Izby Cywilnej Dariusza Zawistowskiego. Sąd odpowiedział na pytania prawne jednego ze składów SN, Aleksandry Wiktorow – rzecznika finansowego – a także Komisji Nadzoru Finansowego.
Więź z chorym
Kwestia ta nabrzmiewała od kilku lat, a zwłaszcza od 2008 r. Wtedy przywrócono w Polsce, po latach, zadośćuczynienie dla bliskich ofiary śmiertelnej w wyniku przestępstwa, wykroczenia drogowego lub błędu medycznego, czyli czynu niedozwolonego, o którym mówią uchwały SN. Było to odstępstwo od zasady, że zadośćuczynienia za szkody na ciele czy w sferze duchowej (cierpienie, stres, zerwana więź rodzinna) mogą domagać się w Polsce tylko bezpośrednio poszkodowani.
Trzy pytania prawne, które trafiły do SN, wywołała sprawa dziewczynki, teraz dziewięcioletniej, która na skutek błędu lekarskiego przy porodzie jest w stanie skrajnego kalectwa. Rodzice nie mają z nią kontaktu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta