Rejestracja zmienia zasady rozliczeń VAT
Jeżeli zagraniczny podmiot nieprowadzący w Polsce stałej działalności sprzedaje tutaj towar, to podatnikiem jest krajowy nabywca. Gdyby jednak zarejestrował się nad Wisłą dla celów VAT, wtedy sam rozliczałby podatek należny.
Zagraniczni podatnicy nieprowadzący w Polsce działalności gospodarczej w sposób stały mogą być zarejestrowani w naszym kraju na potrzeby VAT. Powinni oni zwrócić uwagę na to, że fakt takiej rejestracji wpływa na rozliczenia podatkowe.
Dostawy towarów
Do dostaw towarów dokonywanych w Polsce przez podmiot zagraniczny ma zastosowanie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem podatek z tytułu dostaw na terytorium kraju będzie, zasadniczo, rozliczany przez nabywcę (będącego polskim podatnikiem), jeżeli dostawca nie posiada w Polsce siedziby i stałego miejsca prowadzenia działalności >patrz ramka oraz nie jest zarejestrowany na potrzeby VAT (warunek braku rejestracji nie ma zastosowania w przypadku dostaw gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym oraz energii cieplnej lub chłodniczej przez sieci dystrybucji energii cieplnej lub chłodniczej).
Zagraniczny podmiot, który dokonuje w Polsce dostaw, ale nie posiada odpowiednio zorganizowanej struktury, nie ma zapewne stałego miejsca prowadzenia działalności w naszym państwie. Jeżeli nie zarejestrował się na potrzeby polskiego VAT, to podatek z tytułu tych dostaw będzie rozliczany przez nabywcę (jeżeli ten nabywca jest podatnikiem).
Przykład
Niemiecka spółka A GmbH prowadzi działalność w zakresie sprzedaży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta