Gminy stracą wpływ na grunty
NIERUCHOMOŚCI | Prawo użytkowania wieczystego ma być zlikwidowane. Pierwsze pod nóż idą grunty pod budynkami wielorodzinnymi i willami, drugie w kolejności są działki komercyjne. Renata Krupa-Dąbrowska
Gminy z niepokojem patrzą na poczynania rządu. Planuje on zlikwidować prawo użytkowania wieczystego. Dla samorządu byłaby to prawdziwa katastrofa.
Likwidacja użytkowania wieczystego ma odbyć się w dwóch etapach. Pierwszy ma dotyczyć właścicieli mieszkań oraz lokali użytkowych w budynkach wielorodzinnych, a także domów jednorodzinnych. Drugi obejmie natomiast działki komercyjne.
– Chcemy, by w wypadku lokali w blokach przekształcenie nastąpiło 1 stycznia 2019 r. – wyjaśnił Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.
Chodzi o przepisy, nad którymi prace trwają już prawie dwa lata. Ich pełna nazwa to: „o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów (dalej: ustawa przekształceniowa). Termin wejścia tych przepisów kilkakrotnie przekładano m.in. z powodu silnego oporu samorządu, który nie chce się dobrowolnie wyzbywać majątku. Projekt przepisów opiniowała już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta