Gminy pomagają wyjść na prostą
Budownictwo | Dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, bezdomnych, wychowanków placówek opiekuńczych samorządy tworzą tzw. mieszkania treningowe i chronione. Tam mają oni szansę nauczyć się samodzielnego życia. Janina Blikowska
Niedawno w Kielcach przy ul. Ściegiennego oddano do użytku dwa mieszkania dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Zamieszkało w nich osiem osób w wieku od 18 do 60 lat, które zostały zakwalifikowane przez zespół konsultantów Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Każdy z lokatorów ma swój pokój, kuchnie, łazienki i salon są wspólne.
W Kielcach są jeszcze dwa lokale dla osób z zaburzeniami psychicznymi przy Żeromskiego i Paderewskiego. – Chodzi o zapewnienie dobrych warunków mieszkaniowych osobom pozbawionym wsparcia rodziny, a niewymagających leczenia szpitalnego. Chodzi też o przygotowanie ich do samodzielnego życia poprzez prowadzenie treningów umiejętności życiowych – wylicza Anna Ciulęba, rzecznik kieleckiego ratusza.
Samodzielność i wsparcie
Lokatorzy mają całkowitą swobodę w podejmowaniu decyzji dotyczących spraw osobistych i organizacji życia. Korzystają też ze wsparcia pracowników MOPR (psycholog, pielęgniarka, psychiatra) odwiedzających ich co kilka dni.
Ale to niejedyny projekt mieszkaniowy dla osób potrzebujących pomocy. Są też lokale dla ludzi starszych i niepełnosprawnym, osób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta