Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miasta przyjazne „elektrykom”

11 czerwca 2018 | Życie Regionów | Michał Duszczyk
≥Amsterdam ma bardzo ciekawą politykę wspierania rozwoju elektromobilności.
źródło: materiały prasowe
≥Amsterdam ma bardzo ciekawą politykę wspierania rozwoju elektromobilności.
≥W Polsce przybywa ładowarek, ale nadal potrzebne jest zaangażowanie samorządów
źródło: materiały prasowe
≥W Polsce przybywa ładowarek, ale nadal potrzebne jest zaangażowanie samorządów

trendy | Samorządy odegrają kluczową rolę w rozwoju nowoczesnego i ekologicznego transportu. Czas opracować procedury sprzyjające elektromobilności.

 

Śląsk

Według zapisów ustawy o elektromobilności jednostki samorządu terytorialnego mają niespełna dwa lata na wymianę części użytkowanych pojazdów na elektryczne. Przepisy scedowały na miasta, w których liczba mieszkańców jest większa niż 50 tys., szereg obowiązków. To olbrzymie wyzwanie, nie tylko finansowe, ale również proceduralno-logistyczne. W 2020 r. prądem zasilanych ma być bowiem aż 10 proc. pojazdów, a w 2023 r. już aż 30 proc.

Stworzenie zasad wspierających rozwój elektromobilności (od przepisów promujących transport elektryczny po budowę niezbędnej infrastruktury ładowania) to temat, który na celownik wzięły wszystkie większe miasta. I nie chodzi tylko o zapis w ustawie, ale o fakt, że taki nowoczesny i ekologiczny transport to istotny element budowy smart city.

Znaczenie rozwoju elektromobilności dla podnoszenia jakości życia na swoim terenie dostrzega m.in. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia – GZM powstała w ub.r., ale realizację ustawowych zadań rozpoczęła 1 stycznia br. To pierwsza tego typu organizacja samorządowa w Polsce, której celem jest zacieśnienie współpracy pomiędzy 41 miastami i gminami znajdującymi się w centralnej części woj. śląskiego. Przedstawiciele...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11073

Wydanie: 11073

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament