Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sposobu zapłaty nie można skorygować

11 czerwca 2018 | Podatki | Marcin Szymankiewicz

ZASADY | Chęć zmiany formy uiszczenia ceny za nabyty towar z gotówki na przelew bankowy po to, aby zaliczyć 
wydatek do kosztów podatkowych, nie jest podstawą do wystawienia faktury korygującej. Organ zakwestionuje 
taki sposób postępowania.

Pod koniec maja sprzedałem samochód firmowy za kwotę 18 500 zł netto, a za fakturę klient zapłacił gotówką. Teraz klient zadzwonił i powiedział, że musi być zrobiony przelew. Czy tę transakcję da się legalnie odkręcić? Czy można zmienić adnotację na fakturze, że zapłata nastąpiła w formie przelewu? Klient musiałby jednak wpłacić pieniądze na konto, żeby było potwierdzenie, a ja musiałbym mu oddać wpłacone pieniądze. Czy jest jakiś inny sposób? Może właściwa byłaby korekta? – pyta czytelnik.

Podatnicy nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy – Prawo przedsiębiorców została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego (zob. art. 15d ust. 1 ustawy o CIT i art. 22p ust. 1 ustawy o PIT).

Stosownie do art. 19 ust. 1 prawa przedsiębiorców, dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:

1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 zł, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11073

Wydanie: 11073

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament