Postępu nie da się zbojkotować
Cyfryzacja spowoduje, że z rynku pracy wypadnie wiele osób. Najwyższy czas zapytać o pomysł na siebie po tej zmianie – mówi adwokat, ekspert ds. digitalizacji, w rozmowie z Wojciechem Tumidalskim.
Rz: Czy widać jakieś niedostatki w bieżących kontaktach np. z Amerykanami?
Agnieszka Besiekierska: Wyobrażam sobie, że po stronie amerykańskich kolegów szybsza może być reakcja, gdy chodzi o wykonanie pewnych zadań. Nie zawsze da się u nas szybko włączyć kilkadziesiąt osób do jakiegoś projektu.
Działa tu już rozproszona baza danych znana jako blockchain?
W branży prawniczej to raczej jeszcze pieśń przyszłości. Wciąż nie ma tak spektakularnego przykładu użycia jak dla trwałego nośnika w sektorze finansowym. Ostatnio wśród prawników sporo mówi się o smart kontraktach. Trwają przymiarki do ich stosowania. To pokazuje, nad czym będziemy kiedyś pracować.
Jak te generowane komputerowo kontrakty będą wyglądać od strony zaplecza prawnego?
W założeniu treść, zakres oraz efekty działania smart kontraktu są identyczne dla wszystkich użytkowników. Jest to zagwarantowane przez blockchain. Ponadto starannie napisany smart kontrakt gwarantuje automatyczną wykonalność transakcji, gdy tylko zostaną spełnione wszystkie zawarte w nim warunki. Jednak aby było to możliwe, potrzeba ścisłej współpracy pomiędzy prawnikiem a programistą smart kontraktów. I pewnej dozy wiedzy prawniczej u informatyków oraz informatycznej u prawników.
Czy na tej drodze wykonaliśmy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta