Fiskus musi się postarać, by odmówić ochrony
Żeby uznać, że restrukturyzacja firmy to unikanie opodatkowania, trzeba jasno wykazać, dlaczego korzyści ekonomiczne są mniejsze niż podatkowe.
Jest remis w sądowych sporach podatników z fiskusem o odmowę wydania opinii zabezpieczających. W piątek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w drugiej tego typu sprawie przyznał rację spółce. Pierwszy spór o unikanie opodatkowania wcześniej wygrał fiskus. Najnowsze rozstrzygnięcie WSA nie pozostawia złudzeń: fiskus musi się bardziej postarać, żeby odmówić wydania opinii zabezpieczającej.
Porządki w biznesie
W spornej sprawie chodziło o ocenę restrukturyzacji w firmie budowlanej. Trójka wspólników po 30 latach działalności postanowiła przygotować firmę do przejęcia jej sterów przez młodsze pokolenie i zaplanowała przekształcenie spółki z o.o. w komandytową. Żeby zminimalizować ryzyko narażenia się na zarzut, że wybrany model restrukturyzacji to unikanie opodatkowania, wystąpili o wydanie tzw. opinii zabezpieczającej.
Od wejścia w życie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania fiskus może bowiem zakwestionować działania podatnika, jeśli uzna, że miały one na celu przede wszystkim osiągnięcie korzyści podatkowej. Podatnik za 20 tys. zł może wystąpić z wnioskiem o wydanie opinii zabezpieczającej. Na tę dość kosztowną „polisę" zdecydowała się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta